Zadaj pytanie ekspertom na forum Klub CAD.

3
591
Zapytał: Seweryn Ułan 0 | 07.04.2021 11:10:46

kontrolki przekształceń

Chodzi o kontrolki przekształceń obwiedni dla funkcji "PRZYKRYJ" z angielskiego była to funkcja WIPEOUT. 
Po wpisaniu w linii poleceń słowa "PRZYKRYJ" i wciśnięciu ENTER mogę obrysować fragment rysunku i go przykryć. Po narysowaniu kształtu i wciśnięciu enter wychodzę z trybu rysowania plamy przykrywającej. Problem pojawia się w momencie kiedy chciałbym zmodyfikować ten obszar i przykryć większy obszar lub mniejszy - po zaznaczeniu ramki obszaru zasłaniającego nie pokazują mi się punkty przekształceń - nie mogę również zmodyfikować tego obszaru np. funkcją ROZCIĄGNIJ itd. Musze od nowa rysować obsza, który chcę przykryć. 
Czy jest jakaś zmienna systemowa, która pozwoli mi edytować obszar przykrywający? 
1 Odp. Michał Urban 0 | 12.04.2021 12:55:30

Dzień dobry,

O ile dobrze rozumiem operacja, którą pan opisuje, jest możliwa do wykonania - należy jedynie jako obwiednię przykrycia wybrać istniejącą wcześniej polilinię. Krótki przykład, pokazujący jak przeprowadzić taką operację przedstawiony jest w pomocy programu AutoCAD pod hasłem "PRZYKRYJ". Przesyłam także link do opisu funkcji ze starszej wersji programu, która jednak wciąż powinna być aktualna. Opis poleceń: PRZYKRYJ (autodesk.com)

Pozdrawiam,

Michał

2 Odp. Seweryn Ułan 0 | 13.04.2021 03:56:16

Dzień dobry, 

dziękuję za odpowiedź. 

Aby może bardziej rozjasnić problem z jakim sie borykam, wrzucam link do bardzo krótkiego filmu gdzie najpierw rysuję jakiś kształt po wpisaniu finkcji PRZYKRYJ następnie rysunję zwykła polilinię. jak widać na filmie obwiednia plamy zachowuje się inaczej niż polilinia narysowana obok i nie ma kontrolek za które można złapać i zmienić kształt. https://drive.google.com/drive/folders/1MfeWOrBvWKbo_tqD0UmmUXd-HCvOzqDm?usp=sharing 

3 Odp. Seweryn Ułan 0 | 16.04.2021 11:30:20

Znalazłem przyczynę. Ponowna instalacja z dodatkiem Expresstools naprawiła ten problem. Teraz obrys plamy przykrywającej można edytować tak samo jak wczytane obrazy rastrowe.